Janna logo png
cropped-Janna-logo-png.png

اقامتگاه بومگردی جانا

اقامتگاه بوم گردی جنگلی شمال

مازنـــدران در تنکابـــن دوهــزار

یکی از زیباترین و منحصربفردترین جاذبه های طبیعی در منطقه دوهزار تنکابن، روستای نوشا میباشد. این روستای ییلاقی که در فاصله 2200 متری از سطح دریا واقع شده است، مکانی ست رویایی که توسط کوهها احاطه شده و امواج جادویی مه و ابرها همیشه در اطراف این مکان در حال حرکت هستند. 

گفته میشود روستای نوشا دستکم دو هزار سال قدمت داشته باشد. اکتشافات باستان شناسی ابزار و وسایل همچون کوزه های سفالی، کاشی های قدیمی و ابزار آلات کشاورزی در این منطقه یافته است که از روی آنها میتوان به قدمت باستانی این روستا پی برد. کلمهء نوشا به معنای نسیم خنک است که به راستی نامی برازنده برای این مکان خوش و آب و هواست.

مسیر دسترسی به ییلاق نوشا از میان جنگلهای بکر و سرسبز دوهزار و از کنار رودخانه ها و چشمه ساران بسیاری میگذرد، نیمی از مسیر دسترسی پیاده روی و نیم دیگر آن کوهپیمایی میباشد. در نیمه های مسیر، دشتی بزرگ و زیبا وجود دارد که چشمهء گوارایی در این مکان واقع شده است. از قدیم الایام، اهالی بومی در مسیر رفتن به روستای نوشا در این مکان توقف و تجدید قوا میکرده اند. 

سفر به نوشا میبایست پیاده انجام شود و مسیر دسترسی به روستا ماشین رو نیست. به همین دلیل این منطقه برای کودکان و سالمندان چندان توصیه نمیشود. البته میتوانید مسیر رسیدن به روستا را با اسب یا قاطر نیز طی کنید! 

طبق آخرین سرشماری ها که در سال 1395 انجام شده است، این روستای زیبا تنها سی و دو نفر سکنه دارد. باید توجه داشت این روستا در طول سال تنها 4 ماه قابل سکونت است. از اردیبشت تا اواخر شهریور ماه؛ باقی سال به دلیل سرمای شدید هوا و بارش برف سنگین، اهالی به مناطق پایینتر نقل مکان میکنند. بهترین زمان برای دیدار از این منطقه از اواخر اردیبهشت تا اواخر شهریور است. 

یکی از جاذبه های این منطقه چشمهء میانلت در نزدیکی روستای نوشاست که گردشگران میتوانند در طول سفر خود از این چشمه دیدار کرده و در صورت تمایل، با حرکت در مسیر آب این چشمه به روستای بعدی منطقه دوهزار که میانکوه نام دارد، برسند. 

به این اقامتگاه امتیاز دهید.
[کل: 1 میانگین: 5]

2 پاسخ

    1. از اقامتگاه جانا تا میان کوه ۳۰ دقیقه با ماشین و از آنجا ۵ساعت پیاده روی تا ییلاق نوشا میباشد دوست عزیز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رزر و آنلاین